Stowarzyszenie
O nas
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa to apolityczna, samorządna i trwała organizacja naukowo-techniczna zrzeszająca inżynierów i techników górnictwa, geologii i specjalności pokrewnych współdziałających z górnictwem.
Historia
Za datę powstania stowarzyszeniowego ruchu polskich inżynierów górniczych uznaje się rok 1892, w którym absolwenci Akademii Górniczej w Leoben tworzą w Krakowie tajną reprezentację polskich górników i hutników o nazwie Delegacja.
Działalność Stowarzyszenia oparta jest o Statut zatwierdzony na XXV Nadzwyczajnym Walnym Zjeździe SITG w dniu 7 listopada 2008 r.
Zakres działalności
Dzisiaj Stowarzyszenie skupia w swoich szeregach członków różnych specjalności zatrudnionych w branży górniczej. Działa na terenie całej Polski poprzez Zarządy Oddziałów oraz Koła, obejmując swym zasięgiem zarówno górnictwo podziemne, jak i górnictwo odkrywkowe i otworowe.
SITG działa we wszystkich dziedzinach prac geologiczno-poszukiwawczych oraz wydobywania kopalin, takich jak węgiel kamienny i brunatny, rudy miedzi, cynku i ołowiu, sól kamienna, siarka, surowce chemiczne i mineralne oraz surowce budowlane i drogowe. Obejmuje swym zasięgiem także wyższe uczelnie górnicze, instytuty naukowe, biura projektowe i zaplecze techniczne.
Cele i zadania SITG
Podstawowymi celami SITG są w szczególności:
- integrowanie środowiska inżynierów i techników,
- kształtowanie opinii i ocen dotyczących górnictwa w Polsce,
- inspirowanie przedsięwzięć techniczno-organizacyjnych na rzecz gospodarki narodowej i ochrony środowiska naturalnego,
- ochrona godności zawodu i reprezentowanie interesów członków SITG,
- krzewienie oświaty i kultury technicznej oraz upowszechnianie doświadczeń w dziedzinie nauki i techniki,
- doskonalenie systemu kształcenia kadr technicznych dla górnictwa i geologii oraz podnoszenie kwalifikacji zawodowych,
- kształtowanie etyki zawodowej inżynierów i techników,
- kultywowanie tradycji górniczych i ochrona zabytków techniki,
- budowanie i zacieśnianie związków koleżeńskich oraz organizowanie życia kulturalnego i towarzyskiego członków SITG i ich rodzin.
Działalność statutowa
Działalność statutowa Stowarzyszenia, oprócz jego jednostek organizacyjnych, prowadzona jest w Głównych Komisjach i Komisjach oraz powoływanych zespołach roboczych. Zasadnicze działania tych zespołów obejmują między innymi organizację kongresów, konferencji, sympozjów i forum dyskusyjnych. Zarząd Główny wraz z Głównymi Komisjami organizuje co roku Sejmik Młodej Kadry i Kongres Seniorów.